Zakład Produkcji Kotłów „P.P.H.U. Kotłomet” powstał w 1974 roku. Od samego początku technologia nastawiona była wyłącznie na produkcję kotłów C.O.
Firma „Kotłomet” posiada długoletnie doświadczenie w produkcji kotłów na każde powierzchnie, począwszy od mniejszych jak:

– domki jednorodzinne
– warsztaty
– sklepy

Poprzez ogrzewanie budynków o większych gabarytach jak:

– szklarnie
– hale
– budynki urzędowe
– szkoły
– domy wypoczynkowe, pensjonaty
– hotele, restauracje

Posiadamy szereg certyfikatów, także europejskich na nasze produkty.
Materiały przez nas wykorzystywane są zawsze atestowane i o najwyższych parametrach technicznych.
Nasze wyroby charakteryzują się wysoką jakością wykonania kotła wewnątrz jak również estetycznym wyglądem na zewnątrz.


Kotły c.o. Ecodesign - Sztoker i ECO 5

Nowoczesne kotły c.o. na pellet i ekogroszek

Na co zwracamy dziś uwagę wybierając kotły? Ecodesign czy 5 klasa – a więc certyfikaty przyznawane przez niezależne jednostki badawcze –  powinny być dla nas podstawowym kryterium, bo równie wiele mówią o emisyjności, co i o sprawności kotłów. Urządzenia Sztoker czy ECO 5 to najnowocześniejsze rozwiązania oferowane przez firmę Kotłomet, które pozostawiają tradycyjne „kopciuchy” daleko w tyle. Dobre opinie kotły Sztoker i ECO 5 zbierają też za prostą obsługę, dzięki której czynności eksploatacyjne są zredukowane do niezbędnego minimum.

Kotły z Ecodesign i z 5 klasą
Zdaje się, że czasy, w których bezmyślnie wrzucaliśmy do kotła co. plastikową butelkę czy karton po mleku odchodzą do przeszłości. I nie jest to tylko wynik zaostrzających się przepisów, choć z pewnością zmiany w prawodawstwie (zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym) dostarczają impulsów do zmian na lepsze. Liczne programy dofinansowań na wymianę starych urządzeń grzewczych, zanim te staną się nielegalne, kampanie społeczne uświadamiające ludzi, że chmurę smogu, która wisi nad naszymi głowami każdej zimy, wytwarzamy sami, wreszcie – poszerzająca się oferta producentów urządzeń grzewczych… wszystkie te czynniki sprawiają, że dziś coraz częściej wymieniamy stare „kopciuchy” węglowe na nowe, przyjazne środowisku kotły. Ecodesign, 5 klasa – to drogowskazy, którymi powinniśmy się kierować chcąc mieć pewność, że wybrany przez nas piec będzie miał nie tylko niskie wskaźniki emisji zanieczyszczeń, ale także – że będzie opłacalny w eksploatacji oraz wyróżniający się wysoką sprawnością cieplną.
Takie kotły (opalane pelletem lub ekogroszkiem) znajdziemy w ofercie firmy Kotłomet.

Kotły na ekogroszek ECO 5 i Sztoker+
O ekogroszku czasem mówi się, że to paliwo XXI wieku – jest bardzo kaloryczny, pali się długo i dostarcza dużo ciepła, a przy tym pozostawia niewiele odpadów. Do tego ekogroszek jest tani, co oczywiście przekłada się na niskie koszty ogrzewania. Nic dziwnego, że jako ekologiczna pochodna węgla cieszy się w naszym kraju dużą popularnością i opinie są tu zgodne. Dobre paliwo to jednak połowa sukcesu. Równie istotny jest sprawny i wygodny w eksploatacji kocioł, który pozwoli docenić w pełni zalety ekogroszku.
W ofercie firmy Kotłomet wśród urządzeń na ekogroszek znajdują się między innymi urządzenia typu ECO 5. Są to kotły z certyfikatem Ecodesign i 5 klasą według normy PN-EN 303-5:2012, które spełniają też wymagania dyrektywy bezpieczeństwa wyrobu potwierdzone deklaracją zgodności i oznaczone są znakiem „CE”. Co te wyróżniki mówią przeciętnemu użytkownikowi kotłów? Otóż po pierwsze – że piece mają bardzo niskie wskaźniki emisji zanieczyszczeń. Po drugie – że mają wysoką sprawność cieplną, która w przypadku kotłów ECO 5 wynosi 89-95,5%. Spełniające wymogi określone rozporządzeniem Komisji (UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. (Ecodesign) kotły c.o. mogą ponadto brać udział w programach ograniczania niskiej emisji, w których można ubiegać się o dofinansowanie na zakup kotła.
ECO 5 to kotły wodne niskotemperaturowe o stalowej konstrukcji, wyposażone w komorę paleniskową, w której umieszczony jest palnik, wysokosprawny wymiennik ciepła, elektroniczny sterownik oraz zasobnik paliwa. Proces spalania jest sterowany przez mikroprocesorowy sterownik, który pozwala na pracę ze stałą, zadaną temperaturą czynnika grzewczego do max 80°C przez podanie odpowiedniej ilości paliwa do retorty palnika. Sterownik wyposażony jest w dodatkowy ogranicznik temperatury. W sytuacji, gdy temperatura wody na wyjściu kotła wzrośnie do 95°C, ogranicznik zatrzyma proces spalania.
Unikalnym rozwiązaniem firmy Kotłomet jest opatentowane palenisko piątej generacji, w którym następuje spalanie paliwa. W kotłach co. z Ecodesign i 5 klasą ECO 5 zastosowano podajnik SV200 z automatycznym dozowaniem paliwa, które za pomocą ślimaka napędzanego motoreduktorem podawane jest z zasobnika (kosza) do palnika. Najnowsze rozwiązanie ślimaka zapobiega kruszeniu opału oraz przekłada się na mniejsze obciążenie siły przesuwu. Z kolei system równomiernego, bezciśnieniowego rozprowadzania powietrza w komorze spalania oraz system przepustnic powietrznych i wymuszonego obiegu powietrza dookoła paleniska zapewniają podgrzewanie powietrza.
Urządzeniem przeznaczonym do efektywnego ogrzewania ekogroszkiem jest też kocioł Sztoker + z Ecodesign i 5 klasą. Charakteryzuje się bezdymnym procesem spalania paliwa, co skutkuje bardzo niską emisją szkodliwych związków i pyłów. Kocioł Sztoker + wyposażony jest w automatyczny zespół podawania paliwa oraz zasobnik opału, co pozwala na zminimalizowanie obsługi.
Sercem kotła jest mikroprocesorowy regulator Cobra 2 z systemem sterowania PID II, który włącza urządzenie na taką moc, jaka jest w danym momencie potrzebna do utrzymania zadanej temperatury. Dzięki temu kocioł Sztoker+ grzeje przez cały czas bez przestojów, gwałtownych zmian temperatury w kominie i komorze spalania, a temperatura wody zasilającej jest bardzo stabilna. Regulator steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie. Odpowiada też za załączanie pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownika zaworu mieszającego. Dodatkowo może współpracować z panelem zdalnym T1000, który może również spełniać role termostatu pokojowego. Dzięki rozbudowanemu algorytmowi pracy, regulator może oddzielnie sterować strefami czasowymi dziennymi oraz tygodniowymi zarówno dla temperatury kotła, jak i ciepłej wody użytkowej.
W kotle Sztoker+ transport opału ze zbiornika do paleniska odbywa się za pomocą podajnika ślimakowego o opatentowanej konstrukcji, która zmniejsza ryzyko zerwania zawleczki zabezpieczającej. Dzięki temu obsługa nie jest kłopotliwa, bo opał w zbiorniku wystarczy uzupełnić raz na kilka dni.
System wyrównywania ciśnienia w zbiorniku paliwa oraz alarm otwartej klapy zasobnika ograniczają do minimum możliwość powstania pożaru w zasobniku.
Ukłonem w stronę użytkownika jest nie tylko bardzo łatwe ładowanie opału do zbiornika, ale także dowolna konfiguracja strony zasypu paliwa do zasobnika jak i strony otwierania wszystkich drzwiczek.

Kocioły Sztoker BIO na pellet
W ofercie firmy Kotłomet znajdziemy ponadto urządzenia na pellet – kotły Sztoker BIO, które spełniają wymagania 5 klasy oraz dyrektywy Ecodesign. Kotły c.o. Sztoker BIO z zapalarką i automatycznym palnikiem, przeznaczone są do pracy w wodnych instalacjach centralnego ogrzewania. Można je stosować w instalacjach c.o. i c.w.u. zarówno w układach grawitacyjnych, jak i w obiegach wymuszonych (tzw. pompowych), a ich sprawność przekracza 95 %. Kotły Sztoker BIO przeznaczone są do przygotowania ciepłej wody w układach centralnego ogrzewania do temperatury na wyjściu z kotła nie przekraczającej 85°C.
W standardzie wyposażone są one w palnik do spalania pelletu, automatyczny zespół podawania paliwa, zasobnik opału oraz mikroprocesorowy regulator Cobra 2 BIO z systemem sterowania PID II. Stalowy, spawany palnik wykonany jest z udziałem elementów ze stali zarówno żaroodpornej, jak i kwasoodpornej, co zapewnia jego wysoką trwałość.
Kocioł Sztoker BIO pracuje w trybie cyklicznym i charakteryzuje się bezobsługowym rozpalaniem oraz samoistnym wygaszaniem palnika w zależności od ustawionych parametrów.
Podobnie jak w kotle c.o. Sztoker+ transport opału ze zbiornika do paleniska odbywa się za pomocą podajnika ślimakowego. Regulator steruje płynnie pracą dmuchawy w pełnym jej zakresie, a także odpowiada za załączanie pomp obiegowych c.o., pompy c.w.u., podajnika paliwa oraz siłownika zaworu mieszającego. Dodatkowo regulator może współpracować z panelem zdalnym T1000, który może również spełniać role termostatu pokojowego. Dzięki rozbudowanemu algorytmowi pracy, regulator może oddzielnie sterować strefami czasowymi dziennymi oraz tygodniowymi zarówno dla temperatury kotła, jak i ciepłej wody użytkowej.
Również w tym wypadku to klient decyduje o konfiguracji strony zasypu paliwa do zasobnika czy o stronach, na które mają się otwierać drzwiczki.
Kotły Sztoker BIO świetnie sprawdzą się do ogrzewania budynków mieszkalnych jednorodzinnych oraz małych obiektów użyteczności publicznej takich jak urzędy, pawilony handlowe, obiekty produkcyjne i inne.

Jest wiele czynników, na które warto zwracać uwagę wybierając kotły c.o. Ecodesign, 5 klasa – właśnie takimi certyfikatami powinny legitymować się kupowane dziś urządzenia, bo to gwarancja, że nie staną się one w krótkim czasie nielegalne. Pomocne mogą też być opinie innych osób, które wiele powiedzą nam o obsłudze i codziennej eksploatacji. Warto przy tym stawiać na urządzenia produkowane przez firmy z wieloletnim stażem, które przez lata zdobyły zarówno doświadczenie, jak i uznanie klientów. Zakład Produkcji Kotłów P.P.H.U. Kotłomet powstał w 1974 roku i od samego początku nastawiony był wyłącznie na produkcję kotłów c.o. Jakość potwierdzona certyfikatami, atestowane materiały, staranne i estetyczne wykonanie – to mocne strony oferowanych przez tę firmę urządzeń, dające gwarancję, że będą one pełnić swoją rolę bezawaryjnie i przez długi czas.

kotły z podajnikiem