Kotły KWM-SGR są nowoczesną wersją kotłów wodnych, węglowych, niskotemperaturowych z regulowanym procesem palenia, opalane węglem asortymentu groszek energetyczny lub miał węglowy.
Wyposażone są w automatyczny podajnik i specjalny retortowy palnik węglowy oraz dodatkowo w ruszt żeliwny, umożliwiający tradycyjny sposób palenia w przypadkach szczególnych np. braku prądu, awarii podajnika lub innego zespołu.
Dzięki swym niezwykłym zaletom, pozwalają na bardzo łatwą obsługę, racjonalne i ekonomiczne prowadzenie procesu spalania
Kotły KWM-SGR spełniają wymagania w zakresie efektywności energetycznej, określone w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej z 02.04.2003r. (Dz.U. Nr 79/2003).
Część konwekcyjna kotła wykonana jest z czterech kanałów poziomych umożliwiających przypływ spalin z komory paleniskowej do czopucha i przewodu komina. Powierzchnie poziome kanałów konwekcyjnych są odpowiednio pochylone co zapobiega gromadzeniu się gazów.
Z górnej części ostatniego kanału wyprowadzono czopuch.
– Wymiennik ciepła z kompletną izolacją,
– Zbiornik paliwa,
– Zespół napędowy z podajnikiem ślimakowym,
– Mikroprocesorowy regulator,
– Wentylator,
– Popielnikowy pojemnik na popiół,
– Instrukcje obsługi kotła, regulatora, wentylatora i zespołu podającego,
– Narzędzia obsługi- wycior, gracka, hak.
Konstrukcja i wykonanie kotłów KWM- S są zgodne z normą PN-EN 303-5 oraz wymaganiami zasadniczymi w zakresie bezpieczeństwa, określonymi w stosownych rozporządzeniach (dyrektywach UE).
Kotły typu KWM- SGR przeznaczone są do podgrzewania wody do temperatury na wylocie nie przekraczającej 90 stopni C. Znajdują one zastosowanie głównie w instalacjach centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych, warsztatach, szkołach, szklarniach itp.
Kotły typu KWM- SGR mogą być montowane wyłącznie w instalacjach systemu otwartego, zabezpieczonych zgodnie z PN-91/B-02413, mogą pracować w układzie grawitacyjnym lub pompowym.
Podstawą doboru kotła do instalacji centralnego ogrzewania jest bilans cieplny ogrzewanych pomieszczeń. Wydajność cieplna nominalna kotła powinna być wyższa ok. 10% od obliczeniowego zapotrzebowania ciepła ogrzewanych pomieszczeń. W tablicy nr 1 zamieszczono orientacyjne powierzchnie pomieszczeń, które mogą być ogrzewane kotłami KWM- SGR.
Dane te mają charakter orientacyjny i określone są dla pomieszczeń o wysokości 3 m, ustalone w oparciu o wieloletnie doświadczenie , przy uwzględnianiu stanu ocieplenia pomieszczeń.
Paliwem stosowanym w kotłach KWM- SGR może być wyłącznie węgiel kamienny w stanie suchym asortymentu groszek energetyczny lub miał węglowy (wg PN-82/G 97001-3) o następujących parametrach:
– typ węgla: 31 lub 31.1,
– wartość opałowa: 26 MJ/kg,
– wilgotność: ≤ 15%,
– zawartość popiołu: ≤ 10%,
– zawartość części lotnych: 28 – 48%,
– siarka: ≤ 0,6%,
– temperatura pięknienia popiołu: ≥ 1150°C,
– zdolność spiekania: RJ < 10,
– uziarnienie: 5 – 25 mm.
W kotłach producent wprowadza bieżąco zmiany konstrukcyjne doskonalące ich funkcjonowanie.